Sektör Haberleri

Toplam 9,5 Milyar Dolar ihracat Yaptılar

Toplam 9,5 Milyar Dolar ihracat Yaptılar

19.01.2016

Metal Sektörünün ihracat Yıldızları Ödüllerini Aldı

Türkiye ihracatçılar Meclisi’nin (TiM) ilk bin ihracatçı listesinde yer alan istanbul Demir ve Demir Dışı Metaller ihracatçıları Birliği (iDDMiB) üyesi 75 başarılı firma ödüllendirildi.

Vestel, Kibar Dış Ticaret, Ekom Eczacıbaşı, Sarkuysan ve Borusan Mannesman gibi sektörün lider firmalarının ilk sırada ödül aldığı gecede konuşan iDDMiB Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz, dünyadaki olumsuzlukları birlik olarak bertaraf edebileceklerini söyledi.

TiM Başkanvekili Tahsin Öztiryaki de 3-5 Aralık tarihlerinde istanbul’da düzenledikleri ve 50 bin kişinin izlediği inovasyon Haftasının Ar-Ge, tasarım, inovasyon ve markalaşma bilincinin yayılmasında önemli katkı sağladığını belirterek, bu bilincin yerleşmesi ile Türkiye’nin
500 milyar dolar hedefini yakalamasının kolaylaşacağını söyledi.

istanbul Demir ve Demir Dışı Metaller ihracatçıları Birliği (iDDMiB), 2014 yılında yaptıkları toplam 9.5 milyar dolarlık ihracat ile Türkiye ihracatçıları Meclisi’nin (TiM) ilk 1000 listesinde yer alan 75 başarılı üyesini ödüllendirdi. Vestel, Kibar Dış Ticaret, Ekom Eczacıbaşı, Sarkuysan ve Borusan’ın da ödüllerini aldığı gecede Ekonomi Bakanlığı ihracat Genel Müdürü Veysel Parlak, TiM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, istanbul Sanayi Odası (iSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da katılarak başarılı firmalara ödül verdiler.

Törenin açış konuşmasını yapan iDDMiB Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz, demir çelik, alüminyum, bakırdan mamul eşyalar, döküm, el aletleri gibi birçok alanı bünyesinde barındıran ve 2014’te 9,5 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştiren firmalara teşekkür etti. Mertöz, tüm dünyada yaşanan olumsuz gelişmelerin etkisini, ihracatı ayakta tutarak ve geliştirerek bertaraf edebileceklerini söyledi. iSO Başkanı Erdal Bahçıvan ise sanayici kültürüne sahip ailelerin çocuklarının dede baba işlerini yapmaktan uzaklaşmasının üzüntü verici olduğunu söyledi.

TiM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki ise 3-5 Aralık tarihleri arasında istanbul’da düzenlenen inovasyon Haftası’nı 50 bin kişinin izlediğini hatırlatarak, “Etkinlikte ayrıca Türkiye’nin inovasyon şampiyonlarını belirlediğimiz inovalig’in bu sene ikincisini gerçekleştirdik. Geçen sene olduğu gibi bu sene de Türkiye’nin inovasyon şampiyonları ödüllerini Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden aldılar. şimdiden demir ve demir dışı metaller sektöründeki tüm firmalarımızı 2016 inovaLiG’e başvurmaya davet ediyorum” dedi.

2016’da En Az 5 adet Türkiye Ticaret Merkezi Açılacak

ihracatın artırılması için birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirten Ekonomi Bakanlığı ihracat Genel Müdürü Veysel Parlak, Turquality, Fuar ve Yeni Pazar destekleri ile ihracatçının dünya ile rekabette elini güçlendirmeye çalıştıklarını söyledi. Dünyadaki karışıklıklar nedeniyle 2015 yılında hayata geçiremedikleri Türkiye Ticaret Merkezlerine de değinen Parlak, “2016 yılında en az 5 tane merkezi önde gelen hedef pazar ülkelerde açacaklarını bildirdi.

Açış konuşmalarının ardından TiM’in ilk 1000 listesine geren üyelere ödülleri verildi. Listenin 4. sırasında yer alan Vestel Dış Ticaret A.ş, ve 5. ci sırasında yer alan Kibar Dış Ticaret A.ş, Ekom Eczacıbaşı Dış ticaret A.ş. (25), Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.ş, (31) ve Borusan Mannesmann Boru Sanayi ve Ticaret A.ş (38) ile diğer firmaların ödüllerini Ekonomi Bakanlığı ihracat Genel Müdürü Veysel Parlak, TiM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, iDDMiB Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz ve iSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan birlikte verdiler.

Kaynak: http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/metal-593/toplam-95-milyar-dolar-ihracat-yaptilar

Telefon numaramız

0 262 658 19 37