Sektör Haberleri

Haksız Rekabet Giderilsin

Teşvik istemiyoruz, haksız rekabet giderilsin

10.03.2017
 

TÇÜD Yönetim Kurulu Üyesi ve Çolakoğlu Metalurji CEO’su Uğur Dalbeler, 27 Şubat 2017 tarihinde Bloomberght’de “İş Dünyası” programına konuk oldu. Programda çelik sektöründeki güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmeler yapan Dalbeler, dampingli ithalata büyük projelerde yerli çelik kullanılmamasına ve devlet destekleri nedeniyle üreticilerin haksız rekabete maruz kaldıklarına dikkat çekti.
Çelik sektöründe bugünün ihtiyaçlarına cevap verecek kapasitelerin ortaya çıkması gerektiğinin önemine dikkat çeken TÇÜD Yönetim Kurulu Üyesi ve Çolakoğlu Metalurji CEO’su Uğur Dalbeler, “Sektör kârlı olmalı ki, yatırımlarını sürdürebilsin. Rakiplerimiz ileri giderken, biz yerimizde durmamalıyız. Bizim yaşamakta olduğumuz sıkıntıların temelinde bu mevcut. Sektör rekabet gücünü gün be gün kaybediyor. Bu konunun irdelenmesi ve sektörün rekabet gücünü arttıracak çözüm yollarının ortaya konulması lazım.” dedi.
Rekabette karşılaşılan haksızlıklara karşı önlem alınmasının son derece büyük önem arz ettiğini ve sözkonusu hususun ısrarla üstünde durulması gerektiğini ifade eden Uğur Dalbeler “1996 yılında AB ile  imzalanan AKÇT serbest ticaret anlaşmasıyla, sektörümüze devlet yardımları yasaklandı. Ancak rakiplerin bu yardımlardan yararlanmaya devam etmeleri, rekabette sıkıntı yaşamamıza neden oluyor. Bizim rekabet etme konusunda bir problemimiz yok. Üzerinde ısrarla durduğumuz şey, sektörün karşı karşıya kaldığı haksız rekabetin giderilmesidir.  Eşit enstrümanlarla rekabet edildiğinde, çelik sektörü her yerde var olabilecek güçtedir. Ancak bugün devlet yardımından yararlanamayan bir sektör olarak, devlet yardımı ile üretilen ürünlerle rekabet etmekte zorlanıyoruz.” ifadesinde bulundu. Türk çelik sektörünün 20 yıldan bu yana herhangi bir teşvikten yararlanmadan kendi ayakları üstünde durduğunun, teşvikten çok rekabetteki haksızlığın giderilmesi durumunda, sektörün üzerine düşeni yapacağının ve atması gereken adımları daha rahat atacağının altını çizen Dalbeler “Haksız rekabetin yarattığı zarar, sektörün ileri gitmesine engel oluyor, yerimizde durdukça da, rakiplerin gerisinde kalıyoruz” dedi.

Çin’in direksiyonda olduğu bir otobüsün içindeyiz
Dalbeler, devlet politikası olarak öne çıkartılan Çin’in, dünyanın en büyük çelik sektörünü geliştirildiğini, Çin çelik sektörünün yarısını kamuya ait tesislerin oluşturduğunu ve dünya üretiminin %50’sini, toplam çelik ticaretinin de %30-35’ini temsil etmesi nedeniyle, Çin’deki her adımın dünya piyasalarını etkilediğini belirtti. Çelik sektöründe otobüsün kaptanının Çin olduğunu dile getiren Dalbeler, “Çin direksiyonu nereye çeviriyorsa, piyasalar da oraya gidiyor.” ifadesini kullandı.
Dalbeler sözlerini “Çeliğimizi halen yerli malı olarak nitelendiremiyoruz. Türkiye’de orta düşük teknolojili kabul edildiğinden, yerli malı sınıfına alamıyoruz. Önce bu sorunu çözmeliyiz. Ayrıca büyük elektrik enerjisi tüketicilerine özel bir tarife getirilmesi, en azından hafta sonu ve bayram tatillerinde sanayi kesimine gece tarifesinden enerji kullanımına imkân sağlanması gerekiyor.” ifadeleriyle bitirdi.

 


Kaynak: Türkiye Çelik Üreticileri Derneği

http://www.metalsandergisi.com/tr-TR/Tesvik-istemiyoruz--haksiz-rekabet-giderilsin,Metalsan-Haber-Detay_219.html

Telefon numaramız

0 262 658 19 37